تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

برخورد خطرناک

  یکی از خبرهایی که این روزها جزو خبرهای مهم فضا است خبر اینکه در آینده بسیار نزدیک برخورد یک ماهواره جاسوسی ایالات متحده با زمین قطعی شده است.

  این ماهواره جاسوسی نسل اول ماهوارهای بسیار پیشرفته جدید آمریکا است. این ماهواره در 14 دسامبر سال 2006 توسط موشک دلتا 2 از کالیفرنیا به فضا پرتاب شد و تنها چندی بعد از اینکه پا به فضا گذاشت به دلیلی که اعلام نشد از کار افتاد و ارتبط خود را با زمین از دست داد. برای اینکه خطر را بهتر درک کنید بهتر است بدانید که وزن این ماهواره جاسوسی 2500 کیلوگرم است و اندازه آن اندازه یک اتوبوس مدرسه است. این ماهواره جاسوسی که بسیار پیشرفته تر از ماهوارهای جاسوسی دیگر کشورها بخصوص روسیه و چین است در حال حاضر در مدار تحتانی زمین قرار دارد یعنی مرز زمین و فضا که حدودا 240 کیلومتر است.

  البته دست روی دست هم گذاشته نشده و وزارت دفاع ایالات متحده برای از بین بردن برخورد این ماهواره با زمین قرار است آن را منهدم کند و دلیل آن را هم این اعلام کرده که می تواند خطری برای مردم زمین باشد ولی برخی از کشورها مثل چین و روسیه گفته اند که ایالات متحده در پشت پرده قصد این را دارد که آزمایش نابود کردن ماهواره را امتحان کند مانند آزمایش سال گذشته چین که یک ماهواره خود را در فضا نابود کرد.

  خطر برخورد وقتی جدی تر می شود که این ماهواره تنها چندی پس از در فضا قرار گرفتن از کار افتاده و میزان بسیار زیادی از سوخت خود را مصرف نکرده و هم اکنون سوخت زیادی درون مخزن سوخت خود دارد. سوخت این ماهواره ماده ایی به نام هیدرازین است. هیدرازین ماده بسیار سمی است و این ماهواره اگر وارد زمین بشود به دلیل اندازه بزرگ آن در جو به طور کامل سوخته نخواهد شد و ممکن است پس از وارد شدن به زمین پخش شود در این صورت ابری به اندازه سه زمین فوتبال درست خواهد شد. تنفس از این ماده که در هوا پخش شده باعث صدمه به مخاط ریه می شود و در نهایت باعث مرگ انسان خواهد شد. یک درصد هم احتمال برخورد قطعات این ماهواره با مردم زمین است.

  برای منهدم کردن این ماهواره ایلات متحده از سیستم دفاع موشکی آیگیس استفاده می کند. وظیفه سیستم دفاعی آیگیس منهدم کردن موشک های مهاجم و موشکهای بالستیک است. این سیستم از موشک هایی به نام موشک استاندارد سه آمریکا استفاده می کند قیمت هر موشک حدودا 10 میلیون دلار است. این موشک یک موشک دریا به هوا است و سیستم ردیابی آن از روی گرمای ساطع شده موشک مهاجم است حال این ماهواره که گرمایی از خود ندارد به جز مقدار بسیار ناچیزی از حرارت تابش خورشید بر روی بدنه ماهواره پس باید تغییرات زیادی در سیستم این سامانه موشکی انجام شود که بتواند ماهواره را ردیابی و منهدم کند یکی از این تغییرات حساس کردن سیستم ردیابی موشک است که بتواند با همان مقدار اندک گرما ماهواره آن را ردیابی کند. موشک های استاندارد سه آمریکا کلاهک انفجاری ندارد. پس انفجاری هم قرار نیست اتفاق بیفتد.

  یکی دیگر از تغییراتی که انجام شده این است که سیستم خط سیر ماهواره جاسوسی را تغییر داده اند به خاطر اینکه این ماهواره در خارج از جو هست راحت نمی توان مسیرش را تشخیص داد.

  عملیات انهدام قرار است توسط رزوناو لیک اری که اکنون در اقیانوس آرام قرار دارد انجام شود دو ناوشکن راسل و دیک تیتور هم قرار است در این عملیات به رزوناو لیک اری کمک کنند. برای این عملیات عملیات سه موشک تغییر داده شده و آماده شده است پس سه فرست برای اندام این ماهواره وجود دارد. نگرانی هایی هم وجود دارد یکی از این نگرانی هااین است که زرات معلق بر اثر این عملیات به اطراف پخش شود که برای ماهوارهای دیگر و ایستگاه فضایی و همین طور شاتل اتلانتیس که در ماموریت STS 122 قرار داشت پس صبر شد که شاتل آتلانتیس فرود بیاید و سپس در روز بعد یعنی در روز پنجشنبه 21 فوریه این عملیات انجام خواد شد.

  امروز برای فرود آتلانتیس دیگر مراکز ناسا در کالیفرنیا و مکزیک نو آماده شده بودند که شاتل آتلانتیس اگر نتوانست در مرکز فضایی کندی فرود بیاید در این دو مرکز عملیات فرود را انجام دهد که در هر صورت امروز شاتل آتلانتیس به سلامت در مرکز فضایی کندی فرود آمد پس یک نگرانی برطرف شد.

  اولین پرتاب موشک انهدام کننده پنجشنبه 21 فوریه انجام خواهد شد یعنی فردا. اگر این ماموریت انجام نشود و ماموریت دیگری برای انهدام این ماهواره برنامه ریزی نشود احتمالا هفته اول یا دوم ماه مارس یعنی اواخر اسفند ماه با زمین برخورد می کند.

                                         ( منبع خبر : VOA /// گردآورنده خبر : محمدرضا عبدی )


  این مطلب تا کنون 39 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 1 اسفند 1386 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : ماهواره ,موشک ,زمین ,عملیات ,انجام ,سیستم ,ماهواره جاسوسی ,شاتل آتلانتیس ,ایالات متحده ,وجود دارد ,فرود بیاید ,
  برخورد خطرناک

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 4 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55472
 • تعداد مطالب :149548
 • بازدید امروز :506434
 • بازدید داخلی :42679
 • کاربران حاضر :157
 • رباتهای جستجوگر:451
 • همه حاضرین :608

تگ های برتر